Реалізовані проекти

Реконструкція нежитлової будівлі по просп. Тракторобудівників, 144 в м. Харкові під центр адміністративних послуг

Керівники теми: д. наук держ. упр., проф. Бабаєв В.М., д.т.н., проф. Шмуклер В.С.

Колектив: д. наук держ. упр., проф. Бабаєв В.М., д.т.н., проф. Шмуклер В.С., Терехов І.О, Фоменко Д.В., Тимофєєва Є.В., Махмутов Б.С., Фуксман О.А., Петрова О.О.

11 min min 1 1 1 min min

На початку 2018 року Харкові відкрився наймасштабніший в країні Регіональний центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Даний об'єкт можна назвати прогресивним, так як трансформація старого радянського каркасного будинку в суперсучасний офіс, наповнений інноваційними конструкторськими і інженерними рішеннями, що відрізняється нестандартною архітектурною філософією - представляло досить складну проблему.
Реалізація цієї багатофакторної задачі, поставленої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради здійснена на кафедрі будівельних конструкцій Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.

Слід почати з того, що обраний для реконструкції об'єкт був старим радянським «Будинком побуту», зведеним за типовим проектом 282-1-10 в 1967 році. «Будинок побуту» - це п'ятиповерхова окремо розташована будівля з підвальним і технічним поверхами і розмірами в осях 42х30м. З боку головного фасаду розташовувалася прибудова вхідної групи. Архітектурний вигляд будинку до реконструкції був вельми простим і лаконічним у зв’язку із використанням в оздобленні фасадів стінових залізобетонних панелей і стрічкового скління.

1 ап   Рисунок1

Будинок побуту до реконструкції

Конструктивна схема будівлі виконана у вигляді зв'язевого каркасу з сіткою колон 6х6м. Основні несучі елементи будівлі прийняті по серії ІІ-04 зі збірного залізобетону: колони перетином 300х300мм, двополкові таврові ригелі, багатопустотні плити перекриття шириною 1200 і 1500 мм. Фундаменти під будівлею - монолітні залізобетонні, глибокого закладення.
Основним завданням реконструкції була принципова зміна технології будівлі з організацією відповідного складу основних і допоміжних технічних приміщень: вхідної групи, залу прийому громадян (фронт-офіс), робочих кабінетів (бек-офіси), приміщень архівів, приміщень санітарно-побутового і медичного обслуговування співробітників (гардеробні, вбиральні, кімната прийому їжі і т.д.). Важливою обставиною була також істотна зміна (збільшення) корисних навантажень. Зазначені обставини зумовили виконання комплексного інструментального обстеження будівлі. Встановлені в результаті обстеження необхідні атрибути послугували вхідною інформацією для теоретичного моделювання процесу деформування споруди і аналізу надійності основних несучих елементів каркасу в програмному комплексі «Ліра».

4 1 min   DSC8432 min

 Стан будівлі до реконструкції

У зв'язку з тим, що протягом останніх десяти років будівля не експлуатувалася, була відключена від міських мереж електро- і теплопостачання, водопроводу, каналізації, і використовувалося в основному як звалище, всі інженерні комунікації прийшли в непридатність, а несучі та огороджувальні конструкції піддалися численним деструкціям. Крім того, порушення цілісності покрівлі сприяло замоканню всіх міжповерхових перекриттів.

Трансформація будівлі почалася з комплексу демонтажних робіт, яким передбачався:

  • демонтаж існуючої вхідної групи;
  • демонтаж існуючих перегородок (крім стін сходових клітин і ліфтових шахт);
  • демонтаж стрічкового скління і навісних в'язевих стінових панелей;
  • демонтаж сходових маршів в центральній частині будівлі і трьох дисків перекриття над першим поверхом для розширення існуючої вестибюльної групи.

Рисунок5  Рисунок2

Процес монтажно-демонтажних робіт

Слід зазначити, що технологічні вимоги і об'ємно-планувальні обмеження, зокрема, по влаштуванню двосвітного простору для організації залу прийому громадян на цокольному поверсі, розміщення архівів в рівні 2, 3 і 4 поверхів, улаштування дахової газової котельні та розміщення теплового обладнання на покрівлі будинку, вимагало застосування абсолютно нових конструктивних рішень щодо санації і підсилення каркасу. Так, в ході реабілітації будівлі був впроваджений цілий ряд науково-технічних розробок кафедри будівельних конструкцій, який полягав в:

  • підсиленні вузлів каркасу, що виключало зменшення опорних майданчиків ригелів на консолях колон;
  • підсиленні колон каркасу на висоту двох поверхів (1-го і 2-го) металевими та залізобетонними обоймами із застосуванням самоущільнюваного бетону (СУБ);
  • влаштуванні монолітних плит нарощування з використанням спеціальної системи зв'язків зсуву для збільшення міцності і жорсткості дисків перекриттів всіх поверхів;
  • встановленні перфорованих металевих в'язевих балок-розпірок в поздовжньому і поперечному напрямках, що виготовляються за безвідходною технологією;
  • створенні нових ядер жорсткості з існуючих ліфтових шахт, шляхом виконання торкрет-сорочок на всю висоту, з включенням їх в спільну роботу з каркасом;
  • влаштуванні нової вхідної групи у вигляді несиметрично заскленої піраміди, утвореної за допомогою просторової металевої структури складної форми, яка покоїться на власній пальовій основині.

Рисунок8   Рисунок7

Процес трансформації будівлі 

Одночасно з інноваційними конструкторськими розробками, при проектуванні та зведенні будівлі були застосовані сучасні ефективні інженерні системи. Зокрема, пожежна безпека архівів забезпечується нешкідливою для обслуговуючого персоналу і матеріалів, що зберігаються, системою газового пожежогасіння. Теплопостачання будівлі здійснюється за допомогою гібридної системи, яка включає мультифункціональний чиллер / тепловий насос і дахову газову котельню. Перемикання між даними джерелами відбувається в автоматичному режимі при різкому перепаді температури навколишнього повітря. Інформаційне забезпечення будівлі і безперебійну роботу 305 співробітників Адмінцентру гарантує потужна серверна. Крім того, в будівлі також впроваджена автоматизована система диспетчеризації управління всіма інженерними системами.

Всі об'ємно-планувальні рішення будівлі відповідають вітчизняним санітарно-гігієнічним та пожежним нормам, а прийняті дизайнерські композиції сприяють комфортній роботі персоналу і оперативному обслуговування відвідувачів. Слід зазначити, що при проектуванні будівлі виконані всі вимоги ДБН щодо забезпечення доступності маломобільних груп населення.

Рисунок9  Рисунок10

Бек-офіси для співробітників центру 

2  1

Зал прийому громадян на цокольному поверсі (фронт-офіс)

Архітектурне рішення екстер'єру ЦНАП відрізняється певною специфікою. Тут для забезпечення виразності і сучасного вигляду існуючого призматичного обсягу були застосовані нові художні методи композиційного оформлення фасадів. Так, в рівні цокольного поверху передбачене панорамне стрічкове скління, що підкреслює прозорість процесів з надання адміністративних слуг, що відбуваються в будівлі. Вище фасад декорується ламаною гранованою поверхнею, що імітує текстуру кристалу, та значно знижує сприйняття різкої лінійності стрічкового скління.
В якості декоративного облицювання використовується параметричне скління з самоочисним і сонцезахисним покриттям, що представляє собою розташовані по фасадах трапецієподібні скляні елементи, які в свою чергу, під різними кутами відображають навколишнє середовище і створюють мозаїку відображень на всіх зовнішніх поверхнях. Таким чином, будівля виділяється серед типової житлової багатоповерхової забудови, що підкреслює його суспільне призначення.

12  10 min

 

Роботи з реконструкції будівлі здійснено генеральною підрядною організацією ТДВ «Житлобуд-2».
Разом з реконструкцією власне будівлі була виконана глобальна трансформація всього прилеглого мікрорайону. Так, в рамках реконструкції були виконані роботи з облагороджування фасадів найближчих будівель, відновлені асфальтові покриття, висаджені численні клумби, встановлено зупинкові павільйони. В рамках проекту організована автомобільна парковка перед головним фасадом будівлі на 250 машино-місць.

 

Рисунок12  Рисунок11

Благоустрій території перед центром

В результаті реалізації проекту реконструкції «Будинку побуту» в Харкові з'явився новий «архітектурний ансамбль». Можна підкреслити ще раз, що тут, вперше в Україні, в будівлі втілена головна ідея його «транспарентності» в сукупності з новою системою надання адмінпослуг: чистота роботи сучасного «прозорого офісу» передана за допомогою влаштування параметричного фасаду з численних стекол трапецієподібної форми.
Слід зазначити, що пропускна здатність всього комплексу, отриманого після реконструкції, дозволяє обслуговувати більше 2000 відвідувачів в день, швидко і якісно надаючи близько 450 різних послуг як для жителів Харкова і області, так і для гостей Центру з інших регіонів країни.

Довідник першокурсника ХНУМГ 2019

Університет в соцмережах

Logo ukr png instagramfacebook

На сайті 87 гостей та 0 користувачів